İşletme lojistiğinin önemi

İşletme lojistiğinin önemi

İşletme lojistiğinin önemi

İşletme lojistiğinin önemi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tedarikçiden tüketiciye ulaştırmada ortaya çıkar. Toptancılardan ve tedarikçilerinden teslim alma sürecinden, depolama ve müşteriye teslimata kadar her şeyi içerir. Her işletme sahibinin karlarını maksimize etmesini sağlamak ve müşterilere mümkün olan en olumlu deneyimi sunabilmesi için lojistik sistemlerini çok iyi kavraması şarttır.

Lojistik tedarik zinciri

Bir elma çiftçisi olduğunu hayal edin. Ürünleriniz, bakkal dükkanlarına, çiftçi pazarlarına veya hatta turta veya diğer yemeklerin ana bileşenleri olarak elma kullanan gıda işleme tesislerine gönderilebilecek elmalardır. Elmaları böceklerden ve böcek ilaçlarından arındırmaktan ve sağlıklı, tatlı bir meyveye dönüştüğünden emin olmalısınız. Elma toplandıktan sonra bir elma sandığına konur, sıralanır, saklanır ve en sonunda nihai konumuna gönderilir. Elmaları taze ve gevrek tutmak için birkaç gün içinde bu gerçekleşmelidir. Bu lojistik tedarik zinciriniz.

Zincirin herhangi bir parçası kırılırsa veya bir sorun çıkarsa, tüm elma sevkiyatlarınızı etkiler. Örneğin, elmaları teslim eden kamyonun arıza yapması durumunda hemen başka kamyon ile değiştirilemezse, ürünlerinizin zaiyat yüksek bir olasılıktır. Tüm gönderiniz gitmesi gereken yere ulaşamayacak ise de acele olarak değiştirlmesi gerekir. Bunlar işletme sahibine maliyet olarak yansır. Lojistikteki her şey toplam maliyeti etkiler. Bu, bozulmayı, yakıt maliyetlerini, nakliye ücretlerini, depolamayı ve ürünü müşterinize ulaştırmakla ilgili diğer her şeyi içerir. Ürün bozulmasını azaltabilir veya lojistik maliyetlerini düşürebilirseniz, paradan tasarruf edersiniz ve kar marjlarınızı artırırsınız.

Olumlu müşteri deneyimi

İyi bir müşteri deneyimi yaşan tüketicilerin geri gelip tekrar satın almaları ve sizi arkadaşları ve aile yakınlarına tavsiye etmeleri muhtemeldir. Müşteri, ürününüzü nasıl hazırladığınızı veya ellerine geçerken ne gibi sorunların aşıldığını umursamaz. Ürününü mümkün olduğunca çabuk mükemmel durumda teslim almayı önemser. Bu, çevrimiçi satıcılar için büyük bir sorundur. Lojistik firmanız, sevkiyat veya teslimat için siparişlerinizi hızlı bir şekilde hazırlayamadığında, müşteri beklemek mecburiyetinde kalır ve muhtemelen bu deneyimden sonra alışverişini başka bir çevrimiçi siteden yapar.

İşletme sahipleri, stok kontrolünü de içeren mümkün olan en fazla şeyi otomatik hale getirerek müşteri memnuniyetini arttırabilir, böylece stokta ne kadar kaldığını ve neyin azalıp sipariş verilmesini gerektiğini her zaman bilirler. Müşterilere sürekli güncellemeler ve geri bildirim sağlamak da önemlidir. Bu, müşterinin siparişinin unutulmadığını ve güvende olduğunu bilmesini sağlar. Teslimat takip numaralarını göndererek müşterinin siparişi takip etmesi için sağlayabilirsiniz. Doğal olarak teslim edilmesi daha uzun süren siparişler için yurt dışından getirilmesi veya özel olarak yapılması gerekebilir, müşterilerle başlangıçta iletişim kurun. Siparişin ne kadar süreceğini bilmelerini sağlayın. Lojistik ve teslimat konusunda ön sırada olmak müşterileri memnun ve tatmin eder.

Kayıpları önlemek

Lojistik konusunda iyi bir fikir sahibi olmayan işletme sahipleri çoğu zaman neden stokların hırsızlık, bozulma ve kayıplardan dolayı azaldığını anlamaya çalışırlar. Bir işletme sahibi, İstanbul’dan Ankara’ya ürün göndermenin iki gün süreceğini biliyorsa ve sürekli olarak ürün üçüncü günde gidiyor ise, nakliye şirketiyle yüzleşmesi gerekiyor. Bu lojistik firmasında düzeltilmesi bir problem olduğunu ya da Lojistik firmasının satıcı tarafından başka firma ile değiştirilmesinin zamanının geldiğine işarettir.

Etiketler: , , , , ,